kilo vermenin 25 püf noktası

Twitter  Share Facebook  Share Reddit  Share stumble  upon Digg  Share Delicious  Share Haber.gen.tr  Share oyyla linkibol

Kilo vermeye başlamak için ihtiyacınız olan tek şey 1 dakika! İşte aldığınız kalorileri azaltmak ve daha çok yağ yakabilmek için tam 25 tane öneri. Üstelik de uygulanmaları çok kolay. Yapmanız gerekense bu önerileri günlük hayata geçirmek. Eğer halihazırda diyet yapıyorsanız bunları uygulayarak kilo vermenizi hızlandırabilirsiniz.

1. Karıştırın.
Sevdiğiniz meyve suyunu maden suyuyla karıştırın. Bunu yaparken normalde içtiğiniz meyve suyunun yarısını kullanacağınız için aldığınız kaloriyi önemli miktarda azaltmış olursunuz. Hele de meyva sularının bolca tüketildiği şu sıcak yaz günlerinde.

2. Telsiz telefon kullanın.
En yakın arkadaşınıza günün sıcak dedikodularını verirken aynı zamanda da kalori yakmaya ne dersiniz? Çamaşırları yıkayın (68 kalori) masayı hazırlayın (85 kalori) ya da çiçekleri sulayın (102 kalori). (Bu değerler 68 kiloluk bir kişi ve yarım saat üzerinden geçerlidir.)

3. Çiklet çiğneyin.
Yakın zamanda yapılan bazı araştırmalara göre tüm gün şekersiz (tatlandırıcılı/damla sakızlı) çiklet çiğnemek :-):-):-):-)bolizma hızınızı yüzde 20 oranında artırıyormuş. Biz araştırmacıların yalancısıyız!

4. Abur cuburların karşılığını nakit ödeyin.
Ne zaman biri size abur cubur ya da yememeniz gereken bir şey önerdiğinde kabul ederseniz kenara bir 500 yüz bin lira koyup bunu çocuğunuza kardeşinize ya da dilencilere verin. Paracıklar cebinizden eksilmeye başladığında hayır demeyi de öğreneceksiniz.

5. Ambalaja dikkat edin.
Ambalaj üzerlerini iyice okuyun. Çünkü kalori değerleri denellikle 100 gram üzerinden bildirilir. Oysa yediğiniz şey 100 gramdan fazlaysa çok daha fazla kalori alıyorsunuz demektir.

6. Yürüyüşe çıkmadan önce yeşil çay için.
Kafein yağ asitlerinin açığa çıkmasını sağlar. Böylece daha kolay yağ yakarsınız. Ayrıca yeşil çayda bulunan polifenoller (antioksidan bileşikler) kafeinle birleşerek yakılan kalori miktarını artırırlar. Ancak eğer yüksek tansiyonunuz varsa bu öneriyi dikkate almayınız.

7. Yemeğinizi evden getirin.
Dışarda yemek genellikle daha çok kalori almanıza neden olur. Dışarıda bulmanın zor olduğu şeyleri evde hazırlayıp yanınızda getirebilirsiniz.

8. İlla da salata sosu istiyorsanız...
O zaman bu tarife göre kendi salata sosunuzu yapın. Çünkü bu sosta bulunan yağ miktarı 1.5 gr ve içerdiği kalori de sadece 20'dir:

1 çaykaşığı balsamik sirke
çeyrek çaykaşığı zeytinyağı
3/4 çaykaşığı dijon hardalı
çeyrek çaykaşığı yabanturbu

9. Kan testi yaptırın.
Yaklaşık 12 kadından birinin tiroid bezleri yeterince iyi çalışmıyor ve bu da :-):-):-):-)bolizmayı yavaşlatan etkenlerden.

10. Suyu tercih edin.
Meşrubat tercihinizi sudan yana kullanın. Yanınızda şişe bulundurmak faydalı olabilir.

11. Tad alma duyunuzu yanıltın.
Öksürük için olan mentollü drajelerden bir taneyi ağzınızda eritmek canınız bir şey çektiğinde bu duyguyu köreltebilir.

12. Baharatları kullanın.
Örneğin yediklerinize acı eklemek daha uzun bir zamanda acıkmanıza yardımcı olabilir.

13. İçtiniz mi beyaz için.
Su gibi az yağlı sütün de doyurucu etkisi vardır. Üstelik kalsiyum açısından da zengindir ve tok tutar.

14. Salata malzemelerini doğramayın dilimleyin.
Salatanız sadece yeşilliklerden oluşmak zorunda değil. Havuç kereviz kabak ve diğer sebzeler de kullanılabilir. Ama bunları ince ince doğramak yerine büyük parçalar halinde kesin. Hem yemesi daha uzun sürer hem de daha çok çiğnersiniz. Bu da daha çabuk doymanızı ve ana yemekten daha az yemenizi sağlar.

15. Bir dostunuzu arayın.
Yalnız hissediyorsanız kendinize yemeye vurmak yerine telefonu elinize alayı tercih edin.

16. Yediklerinizi yazın.
Bu neyi ne kadar yediğinizi bildiğiniz için kendinizi kontrol etmenize yardımcı olur.

17. Uzaktan kumandayı emekliye ayırın.
Uzaktan kumanda gibi aletler işinizi kolaylaştırmakla beraber sizleri hareketsizleştirir.

18. Sprey yağları tercih edin.
Böylece normalde kullandığınızdan çok daha az yağ kullandığınızı fark edeceksiniz.

19. Alırken küçüğünü tercih edin.
Örneğin çikolata mı satın aldınız bir bar yerine bir paket almak demek yüzde 44 daha fazla yemeniz demek. Riske girmeye gerek yok küçüğünü alın kaloriyi azaltın.

20. Yemeyi pişirmeden önce ölçün.
Makarna pilav gibi besinleri yerken miktarı kaçırıp daha çok yiyebilirsiniz. Oysa baştan yemeniz gereken kadarını ölçüp pişirirseniz bu sorun ortadan kalkmış olur. Şöyle söyleyelim 4 kaşık makarna ya da pilav 1 dilim ekmeğe eşittir.

21. Aynasız yemek olmaz.
Yemek yerken kendinize aynada bakmak yüzde 22-32 daha az yemenizi sağlar.

22. Kutuyu açmadan önce bekleyin.
Dondurma kutusunu açmadan önce 10 mekikle 10 şınav çekin. Bu hem atıştırma arzunuzu öldürebilir hem de vücudunuzla sizi tekrar iletişime sokarak amaçlarınızı size hatırlatabilir.

23. Çorbanız koyusundan olsun.
İçinde büyük sebze parçaları olan çorba içen kişilere bakılacak olursa hem daha çabuk doyuluyormuş hem de yüzde 20 daha az yeniliyormuş.

24. Balık yemeyi ihmal etmeyin.
Balık son derece sağlıklı bir yağ tipi olan omega-3 yağ asitlerini içerir. Omega-3 açısından zengin balıklar tonbalığı uskumru somon ve morina balığıdır. Diyet yapan kişilere bakılacak olursa her gün balık tüketenler diyetlerinde balık olmayanlara oranla yüzde 20 daha fazla kilo kaybetmişler.

25. Biraz da ilhama ihtiyacınız var.
Bazen ihtiyacınız olan motivasyonu gene ancak kendiniz sağlayabilirsiniz. Bu nedenle hazırlıklı olun ve buzdolabı mutfak kapısı bisküvilerin durduğu dolap ya da bilgisayar gibi yerlere sizi motive edecek yazılar yapıştırın. Örneğin: "Bir gofrete yenilmeyeceksin değil mi? Ne de olsa uzun bir yol katettin ve çok başarılı oldun."


397
0
0
hhhh

diyet69Bu yazı 21 04 2010 tarihinde nasıl zayıflarım Nasıl kilo veririm diyet diyet listesi tarafından yayınlandı. Sitemizden haberdar olmak için RSS beslememize abone olabilirsiniz.


Etiketler : kilo vermenin yolları,nasıl kilo veririm,kilo ver,nasıl zayıflarım

Yorum Yaz