» Hangi tip göbek nasıl erir

Yayınlanma Zamanı: 2011-06-28 21:13:00

Elle Macpherson ve Rosie Huntington-Whiteley  ünlü modellerinspor koçluğunu yapan Duigan, 5 farklıgöbek çeşidi olduğunu, hepsine ayrı egzersiz vebeslenme yöntemleri uygulanması gerektiğini dile getirdi. 

İşte Duigan'ın 5 değişik tip için zayıflama önerileri;

Stres göbeği 

Bu tip göbekler başarılı ve mükemmelliyetçi insanlarda görülür. Bu tip insanların sindirim sorunları da vardır. Bu yüzden göbekleri olduğundan daha büyük görünür. 

Kişi strese kapıldığında kortizol hormonu salgılar, bu da yağın karnın etrafına yapışmasına neden olur. Bu kişiler çok fazla kahve içer ve öğünleri atladıkları için abur cuburla beslenir. 

Ne yapmalı? 

Erken yatın. Bu da beyinde iştahı kontrol eden leptin hormonunu etkiler. Bu yüzden daha çok yeriz ve şeker tüketim ihtiyacımız artar. 

Uyumadan önce meditasyon yapın veya uzun ve sıcak bir duş alın. Bu iyi bir uyku sağlayacaktır. 

Bu kişilere egzersiz olarak stres seviyesini azaltacak sporlar gereklidir. Yoga, uzun yürüyüşler ve ağırlık çalışmaları en ideal olanlardır.

Küçük göbek 

Bu tip göbeklere sahip olan kadınlar genellikle çok çalışan, kariyer sahibi annelerdir. Genellikle aynı yiyecekleri tüketir ve rutin bir program uygularlar. Bu kişiler egzersiz bağımlısı insanlar bile olabilir. Fazla egzersiz de karın kaslarının bu şekilde bir çıkıntı oluşturmasına neden olabilir. 

Ne yapmalı? 

İyi ve lifli besinler tüketilmelidir. Bu sindirim sistemini daha sağlıklı hale getirir. Tam tahıllı ürünler ve yeşil yapraklı sebzeler doğal lif kaynaklarıdır. 

Yanlış çekilen mekik sırttaki kavisi azaltarak göbeğin daha da öne çıkmasına neden olur. Doğru mekik için 1 dakika boyunca yavaşlamadan mekik çekip daha sonra 10 saniye ara vermeniz gerekir. 

Çok su tüketin ve sindirilmesi kolay yiyecekleri tercih edin.

Hamile göbeği 

Bu tür göbeğe sahip kadınlar genellikle birkaç yıl önce doğum yapmış olanlar arasındadır. Doğumdan sonra düşen rahim ağırlaştığından göbeğin eski haline gelmesi uzun zaman alır. 

Ne yapmalı? 

Alt karın bölgesi çalıştırılarak kan akışının burada hızlanması ve gevşeyen kasların sıklaştırılması sağlanmalıdır. 

Balık yağı kapsülleri alınarak, yağ depolayan hormonları durdurup yağ yakıcı salınımı artırarak buradaki yağlanma azaltılmalıdır. 

Fındık, badem, zeytinyağı gibi sindirime yardımcı besinler alınmalıdır.


Duyuru
Sitemizde güncelleme çalışmaları devam etmektedir.
Görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz !