Dr. Öz'den tükettiğimiz 5 sağlıksız gıda

Twitter  Share Facebook  Share Reddit  Share stumble  upon Digg  Share Delicious  Share Haber.gen.tr  Share oyyla linkibol

Dr. Mehmet Öz Amerika'da yaşayan ünlü doktorlarımızdan bir tanesi. Yaptığı binlerce televizyon programında sağlık ve beslenmeyle ilgili insanları bilinçlendirirken aynı zamanda kaliteli yaşamın sırlarını açıklıyor.
Dr. Öz sadece beslenmenin değil, düzenli spor ve uykunun da sağlıklı yaşam için gerekli olduğunun altını çiziyor.
Beslenmek bunların en başında gelirken, temiz ve sağlıklı beslenmenin bu aralar revaçta olduğunu her seferinde hatırlatırken şu 5 gıdaya dikkat etmemiz gerektiğini söylüyor.

1. Şeker

Şeker invert şeker, fruktoz ve mısır şurubu da dahil olmak üzere pek çok takma adla kendini gizler. Rafine beyaz şeker hemen hemen her şeyde bulunan bir karbonhidrattır ve hemen hemen her yemekte, tatlıda ve içecekte bulunur. Farkına varmadan diyetimize ekstra kaloriler katarak, kek, hardal, süt, bebek maması ve ekmek gibi işlenmiş gıdalarda da bulunur. Organları ve dişleri etkilemesinden dolayı birçok hastalığa yol açar. Dr. Öz, şekerin yağlı veya lifli bir yiyecekle tüketildiğinde sisteme yayılmasında geciktirici etkisi olabileceğini belirtiyor. Tatlı olmasına rağmen, saf akçaağaç şurubu, bal, agave nektarı veya bir parça meyve evde tüketmeniz gereken alternatif şeker malzemelerinden

2. Yüksek fruktozlu mısır şurubu
Yüksek fruktozlu mısır şurubu tüm gıdalar arasında en tehlikelilerinden biri. Etiketleri okumuyor ve ne yediğiniz konusunda gayret göstermiyorsanız, muhtemelen farkına varmadan bu tehlikeli karbonhidratı yiyip içiyorsunuz demektir. Meyve sularında, hazır meyve salatalarında, tatlılarda, ekmeklerde ve makarna soslarında farkına bile varmadan tükettiğimiz yüksek fruktozlu mısır şurubu sizi doyurmak yerine daha çok acıktırarak daha fazla yemek istemenize neden oluyor

3. Beyaz un

4. Hayvansal doymuş yağlar

 

Hayvansal doymuş yağlar, yüksek kolesterol ve kalp rahatsızlıkları gibi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bunlar kuyruk yağı, don yağı, tereyağı, peynir ve süt yağı gibi yağlar şeklinde karşımıza çıkabilirler. Öz, bunlar yerine oda sıcaklığında soğuk preslenmiş zeytinyağı, hindistancevizi yağı, susam yağı gibi daha sağlıklı sebze bazlı seçeneklere geçilmesini öneriyor.

5. Trans yağlar

Trans yağların raf ömrünü uzatmak için genellikle bir yıla kadar hidrojen ilave edilir. Şimdi düşünün, eğer sürekli hidrojenlenmiş yağlarla veya trans yağlarla bir şeyler yiyorsanız, vücudunuzda bu yağların çözülmesi imkansızdır. Bu nedenle gıda etiketlerinizi trans yağdan arındırılmış mı diye kontrol edin.


216
0
0
hhhh

diyet69Bu yazı 08 02 2017 tarihinde nasıl zayıflarım Nasıl kilo veririm diyet diyet listesi tarafından yayınlandı. Sitemizden haberdar olmak için RSS beslememize abone olabilirsiniz.


Etiketler : diyet,zayıflama,kilo verme

Yorum Yaz